trafik sigortası kasko arasındaki farklar

Araçların trafiğe çıkabilmesi için bazı zorunluluklar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de zorunlu trafik sigortasıdır. Trafiğin yoğun olması ve sürücülerin dikkatsiz olması, kazaların artışına neden olmaktadır. Maddi ve manevi hasarları en aza indirebilmek için araç sahiplerinin yaptırabileceği sigorta türleri bulunmaktadır. Zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortası araç sahiplerinin yaptırabileceği temel iki araç sigortasıdır. Trafik sigortası ve kasko arasındaki farklar arasında ilk olarak zorunlu trafik sigortasının zorunlu olması ve kaskonun isteğe bağlı yapılmasıdır. Araç sahiplerinin merak ettiği zorunlu trafik sigortası ile kasko arasındaki farklar nelerdir, Kazayaptim.com olarak yakından inceleyelim.

Trafik Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar?

Trafiğe çıkmak isteyen araç sahiplerinin araç vizesi yani araç muayenesi yaptırması gerekir. Araç muayenesi yaptırmak için zorunlu trafik sigortasının yaptırılması gerekir. Trafik sigortası yaptırmayan araçlar trafik denetlemelerinde cezalandırılır. Araç sahiplerinin düzenli olarak yaptırması gereken trafik sigortası nedir ve neleri kapsar?

Trafikte karşılaşılan herhangi bir kaza anında karşı tarafın malına veya canına verilen zararları, sigorta poliçesinin dahilinde karşılayan sigorta zorunlu trafik sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortasının amacı karşı tarafa verilen hasarları karşılamaktadır. Zorunlu trafik sigortası, aracın ve poliçe sahibinin hasarlarını karşılamaz. Bu sigorta kazalarda kasko yerine kullanılamaz. Motorlu araçların trafiğe çıkabilmesi için her yıl zorunlu trafik sigortalarını yenilemeleri gerekir.

Kasko Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar?

Kasko sigortası bir diğer adıyla kara taşıtları sigortası, aracın çalınması, yanması, kaza yapması gibi durumlar sonucunda araç sahiplerinin hasarlarını karşılamak için yapılan sigorta türüdür. Kasko ve sigorta arasındaki farklara geçmeden önce kasko sigortası nedir ve neleri kapsar?

Kasko ek güvenceler ile genişletilebilir. Kasko yaptırırken teminat kapsamları incelenmelidir. Kasko yaptırmanın zorunluluğu bulunmamaktadır, araç sahipleri kasko olmadan da araçlarıyla trafiğe çıkabilirler. Kasko sigortası yaptırılan aracın kaza sonrasında hasarlarını karşılamaktadır. Kasko sigortası poliçenin kurallarına göre hasarın belirli bir kısmını veya tamamını karşılamaktadır. Kaskonun araç hasarlarını ne kadar karşılayacağı belirlenen teminatlara bağlıdır.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Araç sahipleri kaza sonrasında maddi sorunlarla karşılaşmamak için araçlarına kasko ve zorunlu trafik sigortası yaptırırlar. Trafik sigortası ve kasko arasındaki farklar nelerdir, karşılaştırarak sizlere aktaralım.

Zorunlu trafik sigortası ve kasko arasındaki en temel fark, zorunluluk durumudur. Kasko yaptırmak isteğe bağlıyken, zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorunlu tutulmaktadır. Sigorta yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamaz.

Kaskonun faydaları poliçe sahibinin kaza sonrasında hasarlarını ve mağduriyetini karşılar. Zorunlu trafik sigortası ise oluşabilecek kaza durumlarında karşı tarafın hasarlarını karşılamaktadır. Araç maliyetlerinin arttığı bu günlerde iki sigortanın yaptırılması oldukça faydalı olacaktır.

Trafik sigortasının devlet tarafından belirlenir ve sabit tutulmaktadır. Trafik sigortası yaptırmak için firmaları karşılaştırdığınızda farklı fiyatların çıkması sigorta şirketinin verdiği hizmetle alakalıdır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırdığınızda limit belirlidir ve kaza anında hasarın belirli kısmını karşılamaktadır. Kaskoya baktığımızda fiyatları ve limitleri sabit değildir. Sigorta sahibi kasko poliçesinin kapsamını genişleterek kendisi limitleri belirleyebilir.

Kasko sigortası fiyatları poliçenin kapsama alanına göre değişmektedir. Kapsam genişledikçe ödeyeceğiniz bedel artmaktadır. Kaskonun en avantajlısını bulmanız gerekir. Zorunlu trafik sigortasında ise poliçelerin kapsadığı hususlar standarttır. Bu nedenle sigorta yaptırmadan önce en ucuz sigortayı yaptırabilirsiniz. Sigorta fiyatları sabit olsa da sigorta şirketlerinin sunduğu hizmetlere göre fiyatlarda değişiklik olmaktadır.

Kazayaptim.com olarak trafik sigortası ile kasko arasındaki farklar nelerdir, sigortalar neleri kapsar sorularına detaylı yanıtlar verdik. Olası bir kaza anında mağduriyet yaşamamak için kasko ve zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekir. Yaptırmak istediğiniz sigortaların kapsamlarını ve fiyatlarını Kazayaptim.com acentelerinden öğrenebilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir