motorda yağ kaçağı

İkinci el araç alımında kontrol etmeniz ve kendi aracınızda düzenli olarak kontrol etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de motorda yağ kaçağıdır. Motorda meydana gelen küçük bir arıza yüzünden yağ damlayabilirken bu sorun ilerleyen zamanda canınızı bir hayli sıkabilir. Erken tespit edilemeyen sorunlar sonraki günlerde yüksek maliyetler ortaya çıkarabilir ve bütçenizi yorabilir. Aracınızda birkaç sebepten dolayı yağ kaçağı oluşabilir.

kazayaptim.com olarak bu yazımızda motorda yağ kaçağı nasıl önlenir, nasıl anlaşılır ve oluşabilecek sorunları detaylı olarak sizlere aktaracağız. Aracınızın mekanik bakımlarında kazayaptim.com üyesi profesyonel servislerle güvenle iletişime geçebilirsiniz.

Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Motorun mekanik aksamlarında yağın işlevi oldukça çoktur. Yağ motor içerisinde metallerin ısınmasını ve birbirine sürtünmesini engeller. Aracınızda yağ kaçağı nasıl anlaşılır? Aracınızdaki yağ zamanından önce azalıyorsa ve sürekli yağ eklemesi yapıyorsanız araç motorunda ciddi bir sorun oluşabilir. Yağ kaçağı kontrol altına alınmazsa motorun tüm aksanlarının deforme olmasına ve ızgara gibi delikler oluşmasına neden olur.

Aracınızın motor yağı kısa sürede azalıyorsa yağ kaçağı var demektir. Bunun için önlem almak ve tespit etmek için düzenli kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda motor yağı, yakıt tüketimi ve motor parçalarını doğrudan etkilemektedir.

Motorda yağ kaçağı nasıl oluşur diye merak ediyorsanız; motor yağının rengi siyah ya da kahve ise motor yağı sızdırıyordur. Supap kapağı contası, yağ tavası contası, yağ soğutucu linyeler, gibi motor parçalarında yağ sızması olabilir.

motorda yağ kaçağı

Motor yağının rengi yeşil veya turuncuya yakın ise soğutucuda bir sızdırma olabilir. Aracınız su soğutmalı bile olsa motor yağı, motorun soğumasında önemli bir göreve sahiptir. Bu renge sahip bir yağ kaçağı varsa su pompası, radyatör, radyatör başlığı, radyatör hortumu gibi parçalardan kaynaklı bir kaçak olabilir.

Yağın rengi kırmızı veya açık kahverengi ise şanzımanda bir sızdırma meydana gelebilir. Hidrolik direksiyon hortumu, soğutucusu ya da pompası, şanzıman tavası contası, pinyon dişlisi parçalar içerisinde yağ kaçağı olabilir.

Araçlarla ilgili tam olarak yeterli bilgiye sahip değilseniz ve yanlış tespit yaparak, yanlış tamir yollarına başvurmak yerine uzmanlarla çalışmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Motorda Yağ Kaçağına Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Aracınızın motorunda yağ kaçağını önlemek için yağ seviyesini düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Motorunuzun küçük de olsa yağ kaçağı varsa ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlara neden olabilir ve yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Peki, bu yağ kaçağına sebep olan faktörler nelerdir, motorda yağ kaçağıyla karşılaşmamak için neler yapmak gerekir?

Aracınızın motoru yağ kaçırıyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Yağ kaçağının başlıca sebebi contaların eskimesi, özelliğini yitirmesi motor yağı kaçağının oluşmasına neden olur. Değişen iklim ve hava koşulları motor contalarının eskimesine sebep olmaktadır. Siyaha yakın koyu renkte bir yağ kaçağı varsa subop kapağı, yağ tavası, yağ soğutucu contasında eskime olabilir.

motorda yağ kaçağı

Motorda yağ kaçağı sebeplerinden bir tanesi de hasarlı yağ filtresi gösterilebilir. Zamanla eskiyen yağ filtresi bazı durumlarda yağ kaçağına neden olur. Yağ filtresinin kalitesi, montajı ve hasar oluşmamış olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yağ filtresinden kaynaklı bir kaçaktan kurtulmak için yağ değişim döneminde yağ filtresini de değiştirmeniz gerekir.

Aracınız ile kaza yaptıysanız veya dışarıdan hasar aldıysa yağ kartelinin altında bulunan yağ tahliye tıpası hasar almış olabilir. Aracınız hasar aldıysa ve yağ sızdırıyorsa tahliye tıpasını kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte motor silindirinde bulunan valf kapakları motor yağının sızmasını engelleyen bir parçadır. Bu kapaklar zaman içerisinde yağ sızıntısına neden olabilir ve valf kapaklarının yıpranan contasını değiştirebilirsiniz.

Motorda yağ kaçağını yukarıda belirttiğimiz gibi rengine bakarak erken tanı koyabilirsiniz. Aracınızın motorunda birçok parça yağ kullandığı için birçok nedenden dolayı yağ kaçağı meydana gelebilir. Aracınız hasar aldıysa ve kaza sonrasında az da olsa kaçak varsa mutlaka bir kontrol ettirmeniz ve aracınızın bakımını düzenli yaptırmanız gerekir.

Yağ Kaçağı Giderilmezse Ne Olur?

Motor yağı, motor parçalarının soğumasını ve temizlenmesini sağlarken, aşınma ve deformenin önüne geçmektedir. Motorun sağlıklı çalışması için motor yağının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Aracınızda az da olsa bir kaçak var ve yağ kaçağı giderilmezse ne olur?

  • Motor ve motorla temas halinde bulunan aksamın korunması için motor yağı olmazsa olmazdır.
  • Yağ kaçağı hem motor hem de bağlantılı bir parçada sorun olduğu anlamına gelir ve kontrol altına alınmazsa yüksek maliyetlere neden olabilir.
  • Bir yağ damlası bile kaçak olsa bu sorun sadece contadan da olabilir veya şanzıman, radyatör gibi büyük çaplı bir sorun olabilir.
  • Yağ kaçağı giderilmezse aracınızın birçok aksamında sorun meydana gelebilir. Küçük bir kaçak da olsa bunu erken tespit ederek hemen önlem almanız gerekir. Tamir işlemi yapılmadan aracınızı özellikle uzun yolda kullanmasanız iyi olur.

Aracınızın mekanik bakımlarında kazayaptim.com üyesi profesyonel servislerle güvenle iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda kaza durumlarında sorunlarınızı anında çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir