Kasko Hasarsızlık İndirimi

Kasko sigortası, araçların kazaya karışması ve hasar alması durumunda oluşabilecek maddi hasarları karşılamak için araçlara yaptırılan bir sigorta türüdür. Kasko sayesinde trafikte yaşanan kazalarla birlikte, yangın, deprem gibi doğal afetlerin hasarları, cam kırılması veya başka nedenlerden aracın hasar almasına karşılık aracın korunmasını sağlamaktadır.

Türkiye Sigorta Birliği tarafından belirlenen değer listesi ile kasko değeri belirlenmektedir. 15 yaşından küçük araçlar için kullanılabilen kasko aracın marka, model ve üretim yılı oldukça önemlidir. Bu hususlar dikkat edilerek kaskonun üst limiti belirlenir. Kazayaptim.com olarak araçların herhangi bir hasar almamasıyla ortaya çıkan kasko hasarsızlık indirimi ile ilgili detaylı bilgiler ile karşınızdayız.

Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Nasıl Uygulanır?

Araçlarda kasko bir sigorta çeşididir. Araç sahiplerinin kasko sigortası yaptırma zorunluluğu yoktur. 15 yaşından küçük, uygun model ve markaya uygun araca sahip kişiler araçlarına kasko yaparlarsa aracın hasar alması durumunda masraftan kurtulabilirler. Peki, kaskoda hasarsızlık indirimi nasıl uygulanır?

Kaskosu olan bir aracın bir yıllık poliçe süresi boyunca hasarsız geçirmesi durumunda kazandığı indirime hasarsızlık indirimi adı verilmektedir. Aracın yaşı, markası ve modeli gibi hususlar ve kasko değer listesi indirim oranını belirlemektedir. Araçların değişikliğinde ve sigorta şirketini değiştirdiğinizde kasko hasarsızlık indirimi devam etmektedir.

Hasarsızlık indirimi her geçen yıl artış göstermektedir. Kaskoda hasarsızlık indiriminden faydalanmak ve indirimin bozulma durumlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kaskoda Hasarsızlık İndirimi için Koşullar Nelerdir?

Hasarsızlık indirimi, kasko fiyatlarını indirmeyi sağlarken aracını hasar almadan kullanan kişiler için maddi kazançtır. Peki, hasarsızlık indirimi için koşullar nelerdir?

Aracınıza sigorta yaptırdığınızda ve kusurunuz olmadan aracınız hasar aldığında, hasarsızlığı bozmayan ve tüm sigorta şirketlerinde uygulanan hasarsızlık indirimi bazı sigorta şirketlerinde indirim detayları değişmektedir. Cam, radyo teyp hasarları bazı şirketlerde hasar bozulurken bazılarında hasar bozulmaz.

Genel olarak şirketlerin hasar noktalarında onarılan ve mini hasar kapsamındaki hasarlar da sigortalıların hasarsızlığını korumaktadır. Bazı sigorta acenteleri, aracın iç ve dış yüzeylerinde meydana gelen hasarları hasarsızlık indirimini koruyarak karşılamaktadır.

İlk seferde aldığınız kasko hasarsızlık indirimi sonrasında almak istediğiniz hasarsızlık indirimi hakları yine sigorta şirketlerinin uygulamalarına bağlıdır. Kasko hasarsızlık indirim oranları ilk yıldan sonra oranları artarak devam etmektedir. İndirim oranları hakkında detaylara devam edelim.

Hasarsızlık İndirimi Oranları Nasıl Belirlenir?

Kaskosu olan araçlarda 1 yıl içerisinde hasarsızlık indirimi koşulunu sağlayan araçlar kasko hasarsızlık indirimi seçeneğinden faydalanabilirler. Aracın 15 yaşından küçük olması, gerekli marka ve modele uyması kasko indirimi için oldukça önemlidir. Hasarsızlık indirimi oranları nasıl belirlenir, oranları nasıl değişir?

Araçların hasarsız geçirdikleri poliçe dönemlerini takip eden yıllarda, ilk poliçe yenileme döneminde %30, ikinci poliçe yenileme döneminde %40, üçüncü poliçe yenileme döneminde %50, dördüncü poliçe yenileme döneminde ise %60 oranında indirim uygulanır.

Kasko hasarsızlık indirimi hesaplaması yapılırken kasko sigortası veya zorunlu trafik sigortası yaptırılan aracın yaşı, marka ve modeli sigorta bedeline ve indirim oranına etki etmektedir. İndirim oranları ve koşulları sigorta şirketlerinin anlaşmalarına ve sunduğu avantajlara göre farklılık gösterebilir. En iyi indirim oranlarından faydalanmak için kazayaptim.com acenteleri ile aracınıza kasko yaptırabilirsiniz.

Yeni Bir Araç Alındığında Hasarsızlık İndirimi Devam Eder Mi?

Kasko sigortası aracın hasar alması durumunda hasar masrafından etkilenmemek için yapılmaktadır. Araç değişikliğinde, yeni bir araç alındığında hasarsızlık indirimi devam eder mi, kasko yaptıran ve yaptırmak isteyenler için merak edilen bir sorudur.

Kasko sigortası yaptırırken, hasarsızlık indirimi aslında araca göre değil, sigortayı yaptıran kişinin geçmişine göre değerlendirilir. Eski aracınızda kasko indiriminden faydalandıysanız daha fazla oranlı indirimden faydalanmak için yeni aracınızda kaskonuzu devam ettirebilirsiniz.

Sigortayı yaptıran kişi, geçmişte arabasındaki hasar nedeniyle sigorta şirketinden tazminat talebinde bulunmamışsa, bu durum alacağı yeni araç için de kasko prim bedelini düşürecektir.

Poliçe yenileme süresi belirlerken, kasko hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz. Poliçe yenileme süresi bazı acentelerde 1 gün iken, bazılarında 1 yıla kadar çıkmaktadır.

Bununla birlikte poliçe dönemi sona erdiğinde kasko ve zorunlu trafik sigortası farklı bir sigorta firması tarafından yapılsa da indirim devam etmektedir, şirket değişikliği indirim almanızı etkilemez.

Aracınızı elden çıkardığınızda ve sigorta şirketinizi değiştirdiğinizde, ne de aracınızı ailenizden birinin üzerine yaptığınızda, hasarsızlık indirimini kaybetmezsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Bozulur?

Kasko hasarsızlık indirimi, araç sahiplerine ve kasko sigortası yaptıranlara tanınmış bir haktır. Kasko hasarsızlık indirimi, farklı araçlara, farklı sigorta şirketlerine aktarılabilir. Hasarsızlık indirimini bozmayan birkaç durum bulunmaktadır; cam kırılması, radyo, teyp çalınması, yaşanan kazada karşı tarafın 8/8 hatalı olması, mini onarım gerektiren durumlar hasarsızlık indirimini bozmaz. Aynı zamanda oluşabilecek hasarları kendi cebinizden öderseniz hasarsızlık indirimi bozulmaz. Peki, kasko hasarsızlık indirimi nasıl bozulur?

Aracınız ile kaza yaptığınızda ve kusurlu olan taraf sizseniz aracınızın hasarını kaskodan karşılayabilirsiniz. Aracınızdaki hasarları kendiniz ödemediğiniz zaman kaskodan alınan ücret sonrasında kasko hasarsızlık indirimi bozulmuş olur. Kasko poliçesinde hasarsızlık koruma teminatı yoksa aracınızda hasar yoksa veya mini hasar varsa yine de indirimden yararlanamayabilirsiniz. Kasko sigortasını yaptırdığınız sigorta şirketi ve kasko anlaşması hasarsızlık indiriminin bozulmasına neden olabilir.

Kazayaptim.com, hasar anında ve hasar öncesinde bütçenizin zarar görmemesi için en uygun hasar servisleriyle ve acenteleriyle hizmet vermektedir. Dilerseniz hasar anında dilerseniz mekanik bakımlarınızda dilerseniz de bir sigorta acentesine ihtiyaç duyduğunuzda kazayaptim.com üyesi acente ve servislerle güvenle iletişime geçebilirsiniz.

Kazayaptim.com ile 7 gün 24 saat bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda Pro ve Premium üyemiz olduğunuzda kaza sonrası hukuksal desteği ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir