kasko çeşitleri

Araç kaskoları, sigorta sahibini ve trafikte karşılaşılabilen her türlü riske karşı güvence alan bir sigorta türüdür. Trafikte oluşan ağır hasarlar, aracın yanması, çalınması, gibi sorunlarla karşılaşmamak için aracınıza kasko yaptırabilirsiniz.

Kasko şirketleri ve acenteler özellikle yeni araç sahiplerine farklı kasko türlerini araç sahiplerine sunarlar. Kasko çeşitleri arasında kapsamları, teminatları ve hesaplamaları farklılık gösterebilir.

Araçların, araç muayenesinden geçmesi için sigorta yaptırması zorunludur fakat kasko yaptırmak isteğe bağlıdır. Kasko, zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı hasarları ve kapsamadığı durumları karşılayarak sizi zarardan kurtarır.

kazayaptim.com üzerinden aracınıza yaptırabileceğiniz kasko çeşitleri nelerdir, teminatları ve hesaplaması nedir, yakından inceleyelim.

Dar Kasko

Trafiğe çıkabilecek durumdaki araçlarınızı, kafanızda şüphe olmadan kullanabilmek ve başınıza gelebilecek sorunlardan zarar görmeden çıkabilmek için kasko poliçeleri sizlere güvence sağlar. Standart kasko türlerinin aksine kişiselleştirilmiş dar kasko seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Dar kasko çeşitleri, fiyat anlamında standart kasko paketlerine göre daha uygundur ve pek çok kişi tarafından tercih edilmelidir. Dar kasko ile ilgili aklınızda oluşabilecek sorulara yanıtlar verelim.

Dar kasko genel olarak eski model bir araca sahip olup tam kasko yaptırmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Dar kasko yaptırdığınızda ve poliçe bitiminde hasar oluşmazsa, poliçenizi genişletilmiş kasko olarak yenilerseniz hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz.

Dar kasko, diğer kasko çeşitleri arasında en uygun fiyatlı olandır.

Aracınızda küçük hasarlar meydana gelirse, mini tamir hasar servis hizmeti meydana girer ve en kısa en kısa zamanda bu hasar bedelsiz olarak karşılanır. Dar kasko kapsamında tamir için hiçbir belge gerekli değildir.

Dar kasko kapsamında acil sağlık servisi 7/24 boyunca tıbbi danışmanlık hizmeti verilir. Kaza zedenin yatarak tedavi edilmesi, hastane masraflarının karşılanması bu kasko kapsamında yer alır. Tercihe göre tıbbi danışmanlık hizmeti verilebilir.

Aracı ve araç sahibini küçük hasarlara karşı koruma sağlasa da tam anlamıyla bir koruma sağlamaz. Büyük hasarlı ve ölümlü kaza, aracın çalınması, yanması gibi sorunlarda sorunlarınızı gidermeyebilir.

Dar Kaskonun Teminatları

Zorunlu trafik sigortanızın yanında uygun fiyatlı olarak dar kasko yaptırabilirsiniz. Kasko teminatları içerisinde birçok kötü durumdan hasarsız olarak kurtulabilirsiniz. Dar kasko genel şartların en az birinin eksik olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Mini kasko veya dar kasko, koruma açısından daha zayıftır.

Kasko çeşitleri içerisinde sınırlı teminat ve koruma sağlayan dar kaskonun teminatları nelerdir;

 • Aracın veya aracın parçalarının birkaç parçasının çalınması,
 • Trafikte veya dururken oluşan çarpışmalar,
 • Sürücü hatası olmadan aracın yanması,
 • Dışarıdan araca müdahale edilip hasar verilmişse,
 • Kazalarda meydana gelen küçük çaplı maddi hasarlar, dar kasko kapsamında karşılanır. Sigorta acentelerine göre bu teminatlarda değişiklik olabilir.
 • Dar kasko kapsamında eklemeler yaparak kaskonuzu kişiselleştirebilirsiniz.

Genişletilmiş Kasko

Özellikle yeni ve yüksek modelli araçlarda en çok tercih edilen kasko çeşidi, genişletilmiş kaskodur. Genişletilmiş kasko, çarpma, çarpılma, hırsızlık, yanma vb. temel kasko sigortası hasarlarını karşılar.

Bunlarla birlikte araç sahibi kasko kapsamına ekleme yapabilir. Aracın hasarlarını karşılamakla birlikte, araç içinde bulunan aksesuar ve özel eşyaları da karşılamaktadır. En önemlisi ise araç içinde bulunanların hasar bedeli de genişletilmiş kasko kapsamında yerini almaktadır.

Dar kaskoya göre fiyatı daha pahalıdır fakat yüksek hasarlı kazalarda hem araca hem de içerisinde bulunan kişileri kapsadığı için yeni model araç sahipleri tarafından tercih edilmektedir.

Genişletilmiş Kaskonun Teminatları

En yüksek kasko hasarsızlık indirimi bulunan genişletilmiş kaskonun teminatları oldukça kapsamlıdır ve bunlara ek olarak teminatlarda kullanıcı tarafından eklenebilir. Genişletilmiş kaskonun teminatları;

 • Çarpılma, hırsızlık, çarpma durumlarında,
 • Sizin tarafınızdan veya dışarıdan oluşabilecek yangınlarda,
 • 3. kişilerin verdiği hasarların karşılanması, genişletilmiş kasko kapsamında yer alır.
 • Bunlara ek olarak genişletilmiş kasko teminatları;
 • Yurt dışı ve hukuksal teminat,
 • Doğal afetler,
 • Eskime payı,
 • Kullanım kaybı teminatı, yardım hizmeti,
 • Enflasyon teminatı,
 • İkame araç ve asistan teminatı, genişletilmiş kasko poliçesine ekletilebilir.

Tam Kasko

Tam kasko, kasko şirketleri tarafından sunulan en kapsamlı kasko çeşididir. Aracı ve araç sahibini tüm risklere karşı korumaktadır. Kapsamı geniş olması sayesinde fiyatı diğerlerine göre daha pahalıdır ama tüm sorunlara karşı güvence sağlamaktadır. Eski adıyla full kasko şu an tam kasko olarak adlandırılmaktadır. Aracın dışarıdan alabileceği ve kullanıcı tarafından meydana gelen tüm hasarları karşılamaktadır.

Tam Kaskonun Teminatları

Tam kasko içerisinde yer alan teminatlar tüm beklentilerinizi karşılayabilir. Yüksek maliyetli olmasına karşın araç sahiplerine güvence sağlamaktadır.

Tam kaskonun teminatları nelerdir;

 • Araç çarpma hasarları, park veya seyir halinde olan aracınızın başka bir araca veya cisme çarpması sonucu oluşan hasarlar,
 • Aracın çarpılma hasarları, dışarıdan bir araç veya cismin aracınıza çarpması sonucunda oluşan hasarlar,
 • Aracın yanma hasarları, araca kayıtlı LPG tankı veya elektrik aksamında meydana gelen sorunlar sonucunda oluşan yangınların hasarları,
 • Araç çalınma hasarları, Tam kasko teminatları içerisinde aracın çalınma veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucundaki sorunlar karşılanmaktadır.
 • Bunlara ek olarak, doğal afet, mini onarım, ferdi kaza, ihtiyari mali mesuliyet, kilit sistemi, anahtar kaybı, eskime teminatları dahil edilebilir.

Kasko Nasıl Hesaplanır?

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından araç kasko değerleri farklı dönemlerde araçların marka ve modele açıklanır. Sigorta şirketleri bu listeyi baz alarak tekliflerini oluştururlar. Bu liste her ay güncellenir ve kasko değeriniz değişebilir. Kasko nasıl hesaplanır, sorusuna baktığımızda;

Kasko şirketleri tarafından aracın model ve markasına göre teklif oluşturulur. Bununla birlikte tam, genişletilmiş ve dar kasko kapsamında aracınıza kasko yaptırabilirsiniz.

Kasko hesaplaması ve kasko çeşitleri için hesaplama araçlarını kullanabilir veya kazayaptim.com acenteleri ile çalışabilirsiniz. Sizlerle sürekli ilgilenen bir acente ile çalışmak istediğinizde ve hasar anında yanınızda olan acenteleri kasko/sigorta teklifi al sayfasından bulabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir