İhtiyarı Mali Mesuliyet Sigortası

İhtiyari sigorta, trafikte kaza anında karşı tarafın hasarlarını karşılamak için araç sahiplerinin tercih ettiği bir sigorta çeşididir. İhtiyari mali mesuliyet sigortası yaptırmanın zorunluluğu bulunmamaktadır ve isteğe bağlı yapılmaktadır.

Araç kazalarında karşı tarafın hasarları, kimi zaman trafik sigortası limitlerini aşabilir. Maddi hasalar ve can kayıpları büyük sorunlara yol açabilir. Bu tür durumlarda ihtiyari mali mesuliyet sigortası karşılığında sigorta şirketi karşılamaktadır. İhtiyari mali mesuliyet sigortası ile ilgili bilgiler nelerdir, Kazayaptim.com olarak yakından inceleyelim.  

İhtiyarı Mali Mesuliyet Neden Yapılır?

Gündelik yaşamda ve yoğun trafiklerin bulunduğu noktalarda kazaların artış göstermesi araç sahiplerini farklı sigorta yaptırmaya yönlendirmektedir. İhtiyari mali mesuliyet sigortası yaptırmayan araçlar da trafiğe çıkabilir, muayene sırasında yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Peki, ihtiyari mali mesuliyet neden yapılır, detaylarına bakalım.

İhtiyari mali mesuliyet sigortası, araç sahiplerinin üçüncü kişilere verebileceği hasarları karşılamak için yapılır. Maddi ve fiziksel hasarları karşılamak için zorunlu trafik sigortasının kapsamadığı noktalarda devreye girer. Motorlu kara taşıtları için kullanılan bir sigorta çeşididir. 

Zorunlu trafik sigortası yaptıran araç sahipleri kaza sonrasında sigorta kapsamında olmayan maddi ve hayati hasarları karşılamak zorunda kalır. İhtiyari mali mesuliyet sigortası, zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı, kapsamı aşmış tutarın tazmin edilmesini sağlamaktadır. Sigortaların yetersiz kaldığı alanlarda devreye girer ve hayat kurtarır. 

Üçüncü şahsın yaralanması, ölümü veya sağlık sorunu yaşaması ve üçüncü şahıstaki maddi zararların karşılanmasını sağlayan ihtiyari mali mesuliyet sigortası poliçede yazan meblağların temin edilmesini sağlar. 

Öneri İçerik: Araç Hasar Kaydı Sorgulama Rehberi

İhtiyarı Mali Mesuliyet Sigortası Teminatları

Motorlu kara taşıtları ihtiyari mali sorumluluk sigortası olarak geçen ihtiyari mali mesuliyet sigortası araç sahiplerinin üçüncü şahıslara verdiği hasarları en aza indirmek için yapılır.

Zorunlu trafik sigortası teminatları kapsamı dışında kalan kısmı güvence altına alan sigortadır. İhtiyari mali mesuliyet sigortası teminatları nelerdir?

Sigorta poliçesinde belirtilen aracın kullanılmasından doğan durumları kapsar. Sigorta Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir ve sigorta yaptıranın haksız taleplere karşı müdafaasını temsil etmektedir. Trafik kazasına karışan araç sahibine karşı açılan dava sonucunda ödenecek beden ihtiyari mali mesuliyet sigortası kapsamındadır. Üçüncü tarafın manevi tazminatlarını ve talepleri de karşılamaktadır. 

Trafik kazası geçirdiğinizde karşı tarafa verdiğiniz hasar, yetkililer tarafından belirlenir. Zorunlu trafik sigortasının limitleri bulunmaktadır. Zorunlu trafik sigortası bu hasarınızı karşılamada yetersiz ise ihtiyari mali mesuliyet sigortası ile kalan kısmı karşılamanız mümkündür. 

Üçüncü şahıslara verilen hasarları karşılamak için oluşturulan ihtiyari mali mesuliyet sigortası teminatları dışında kalan kısımlara baktığımızda; sigortalının kendi hasarı, aracın taşınmasında veya sevk sırasındaki hasarlar, Araç sahibi ile işleteni arasındaki ilişkide araca gelen zararlar dolayısıyla ileri sürülen talepler sigorta teminatları kapsamında değildir. 

Şehir dışı seyahatleriniz için İMM Sigortası limitlerinizi yüksek tutmanız bütçeniz için faydalı olacaktır. 

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasının Avantajları

Kazalar, karşı tarafın dikkatsizliği yüzünden de meydana gelebilir. Bu sebeple ihtiyari mali mesuliyet sigortasının avantajları oldukça fazladır. Zorunlu trafik sigortasının yanında kaskonuza ihtiyari mali mesuliyet sigortası yaptırmanız maddi ve manevi açıdan sizlere fayda sağlar. 

Kaza sonrasında sigortanın yetersiz kaldığı tazminatlarda ihtiyari mali mesuliyet sigortası masraflarınızın azalmasını sağlar. Kazalarda ciddi masraflar meydana gelebiliyor. Araç sahiplerini maddi zararlardan önemli ölçüde korumaktadır.

İhtiyari mali mesuliyet sigortası maddi ve fiziksel hasarların yanı sıra manevi hasarlara karşı sizi güvence altına alabilir. Kazaya karıştığınızda karşı tarafın hastane masrafları veya ölümü durumunda ciddi maliyetler ortaya çıkar. Size tazminat davası açıldığında büyük masraflarla karşılaşabilirsiniz, İMM sigortası sizi bu noktada korumaktadır.

Öneri İçerik: Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kazayaptim.com ile ihtiyari mali mesuliyet sigortası yaptırmak oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan sigortalara anlaşmalı acenteler ile ulaşabilirsiniz. Kaza öncesinde ve kaza anında bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir