Hibrit otomobiller nasıl çalışır

Günümüzde üretimin artmasından dolayı araç sayılarının sayısı oldukça fazladır. Motorlu araçlar, benzin, motorin veya gaz tüketimi yaptığı için çevreye zararı oldukça fazladır. Bu sayede çevreye daha fazla faydası olan hibrit araçlar üretilmeye başlandı.

İlk kez Toyota tarafından 1997 yılında üretilen hibrit otomobil furyası, farklı enerji kaynaklarının bir arada kullanılmasını sağlar. İki enerjiyle birlikte çalışması bu araçları oldukça cazip hale getirmektedir. Sözlük anlamı “melez” olan hibrit, şık tasarımlarıyla çevre dostu araçlardır.

Elektrik enerjisi ve fosil yakıt enerjisini birlikte kullanan hibrit otomobillerin kullanışı, tek yakıt kullanan araçlarla aynıdır. Çevreci ve konforlu bir sürüş deneyimini sunan bu hibrit otomobiller nasıl çalışır, avantajları ve dezavantajları nelerdir, kazayaptim.com olarak yakından inceleyelim.

Öneri İçerik: Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

Hibrit Araçların Avantajları

Hibrit araç, fosil yakıt kullanımını azaltarak çevreye faydalı bir etki sağlamaktadır. Hibrit otomobil, bunu sağlamak için trafiğin sıkıştığı ve düşük hızda olunduğu zaman benzin motoru yerine elektrik motoruna geçiş yapar. Bu sayede sıfır emisyon salınımı sağlamaktadır.

Hibrit araç, benzin bölümü çalışırken ve frenleme sırasında elektrik aküleri şarj eder. Elektrikli otomobillerdeki gibi aracı şarj etmenize gerek kalmaz. Hibrit araçların avantajları nelerdir, aldığınızda ne gibi avantaj sağlarsınız, yakından inceleyelim.

 • Hibrit otomobillerde yakıt tüketimi, diğer araçlara göre daha düşüktür.
 • Hem fosil yakıt hem de elektrik kullandığı için emisyon değerleri daha düşüktür. Sadece benzin, motorin gibi fosil yakıt kullanan araçlara göre çevreye duyarlıdır.
 • Karbondioksit emisyonları daha düşüktür. Aynı zamanda tükettiği yakıtın birim maliyeti daha düşüktür.
 • Aynı yakıtlarla denenen testlerde hibrit araçların daha fazla mesafe gittiği sonucu ortaya çıkmıştır.
 • Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde hibrit araçların kullanılması teşvik edilmektedir. Birçok ülkede hibrit alıcıları için vergi indirimleri ve teşvikler sunulmaktadır. Bunlara ek olarak araçlardan alınan çevre vergilerinden de muaf tutulmaktadır.
 • Türkiye ikinci el arabasında, hibrit araçların değeri yerini korumaktadır. Benzin fiyatlarındaki dalgalanmalar araç sahiplerini satışa yönlendirmedir. Aynı zamanda çevreyi koruma bilinciyle çevreye zararı daha az olan araçlar tercih edilmektedir. Bu nedenle, hibrit araçların ikinci el değerleri sürekli artış gösteriyor.
 • Hibrit araçlar, diğer otomobillere göre daha hafiftir. Araçların daha az enerjle çalışmasını sağlayan hibrit araçlarda hafif malzeme kullanılır. Hafif ve küçük yapılı motorları da enerji tasarrufu sağlamaktadır.
 • Hibrit otomobilleri kullanırken fren yapıldığında, bataryanın biraz şarj edildiği “rejeneratif frenleme” sistemi kullanılır. Bu sistem sayesinde sürücülerin araçlarını şarj etmesi için daha fazla zaman kazandırır.
 • Hibrit araçlar destek motoruna sahip olduğu için daha geç yıpranırlar. İlk hızlanmada elektrik motorundan destek aldıkları için daha kolay ve rahat kalkış yaparlar.

Hibrit Araçların Dezavantajları

Çevre dostu araçların kullanımı ve üretimi artış göstermektedir. Tamamı elektrikle veya fosil yakıtla çalışmayan hibrit araçların dezavantajları nelerdir, yakından bakalım.

 • Hem elektrik hem de benzin yakıtını aynı anda kullanım imkânı sunan hibrit araçların güç kaynağı öncelikle benzindir. Araç yavaşladığında, kalkış anlarında elektrikten destek almaktadır. Bu nedenle, elektrikli ve benzinli tarafı, geleneksel benzinli ya da tamamı elektrikli otomobillerde olduğu kadar güçlü değildir.
 • Günlük, şehir içi ve özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde hibrit otomobil kullanmak oldukça kullanışlı ve iyidir.
 • İkinci el hibrit araç piyasası oldukça yüksektir. Elinizde hibrit araç varken tabi ki de kolaylıkla satabilirsiniz ama yeni araç veya ikinci el hibrit araç bakıyorsanız geleneksel araçlara göre daha pahalı gelecektir.
 • Hibrit araçların motorları ve sürekli gelişen teknolojileri nedeniyle bakımlarını yaptırmak için uzman ve teknik kısımlarından anlayan birini bulmak oldukça zor olacaktır. Bakım ve onarım masrafları, işçilik ücretleri geleneksel araçlara göre daha fazladır. Oluşabilecek en büyük masraf ise bataryanın yenilenmesidir.
 • Hibrit araçlarda kullanılan malzeme ve motorların daha hafif olduğundan bahsetmiştik. Fakat bu durum aracın gücünü ve gövde ile süspansiyondaki desteği azaltmaktadır. Daha az yol tutuşuna neden olmaktadır.
 • Düşük bir ihtimal de olsa bu araçlarda elektrik çarpma sorunu oluşmaktadır. Normal kullanımlarda elektrik çarpmaz fakat kaza ve çarpma durumlarında, hibrit bataryalarda bulunan yüksek voltaj elektrik çarpma riskini ortaya çıkarır.

Hibrit araç kullanmanın avantajları, dezavantajları ve nasıl çalıştıklarını sizlere aktarmaya çalıştık. Hibrit aracınız varsa ve teknik desteğe ihtiyacınız varsa, kazayaptim.com hasar servisleriyle iletişime geçebilirsiniz. Bununla birlikte hibrit aracınız için yapmanız gereken sigorta işlemlerini de kazayaptim.com ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir