Egzoz emisyon ölçümü

Çevremizin ve doğanın korunması için egzoz gazının kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Trafiğe çıkan motorlu taşıtlardan doğaya salınan doğaya oldukça zararlıdır. Hava ve çevre kirliliği dışında sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Bunun önlemini almak için Çevre ve Sağlık Bakanlığı tarafından trafikte seyir halindeki araçlar için egzoz gazı emisyon ölçümü yapılması zorunluluğu getirilmiştir.

Egzoz emisyon ölçümü ile araç sahiplerinin taşıtlarının trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığı belirlenir. Taşıtlarda kullanılan yakıtın silindirleri içerisinde yanması sonucunda oluşan kimyasalların atımı, dizel ve benzinli araçlarda farklılık gösteriyor.

kazayaptim.com olarak egzoz emisyon ölçümü nasıl yapılır, aracınız için zorunlu mu ve emisyon ölçümü fiyatları nelerdir, yakından inceleyelim.

Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmak için Gerekli Belgeler

Tuvtürk egzoz emisyon ölçümü

Trafiğe çıkmaya çıkabilecek araçların gerekli ölçümleri ve testleri yaptırması gerekir. Muayeneye gitmeyen veya geçmeyen araç sahipleri ceza alırlar. TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen ve yaptırılması zorunlu olan rutin araç muayenesi öncesinde egzoz emisyon ölçümü yapılması gereklidir. Peki, egzoz emisyon ölçümü yaptırmak için gerekli belgeler nelerdir, yakından inceleyelim.

Yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK’ün web sitesi üzerinden egzoz emisyon ölçümü içim randevu alarak ölçüm yaptırabilirsiniz.

Araç muayene istasyonlarında sizden talep edilen belgeler;

 • Aracınızın tescil belgesi yani ruhsatınız mutlaka yanınızda olmalıdır.
 • Motorlu bisiklet ve insan taşımayan römorklar haricindeki araçlar için trafik sigortası,
 • Muayeneye götüreceğiniz araç sizin değilse vekalet belgesi,
 • LPG veya CNG’li araçlar için tankın üzerinde yer alan etiketlerin okunur şekilde olması gerekir. 

Öneri İçerik: Motorda Yağ Kaçağı Nasıl Önlenir?

Egzoz Emisyon Ölçümü Yapılmazsa Ne Olur?

Araç sahiplerinin güvenli bir şekilde trafiğe çıkabilmesi için araçlarının belirli testlerden geçmesi zorunludur. Egzoz emisyon ölçümü yapılmazsa ne olur?

 • Egzoz ölçümü yapılmayan araçlar trafiğe çıktığında trafik kontrolüne denk geldiğinde ceza alır. Bu cezaya maruz kalmamak için aracınızın kontrollerini ve testlerini zamanında yaptırmanız ve bu kontrollerden geçmeniz gerekir.
 • Egzoz muayene gecikme cezası 2021 yılı için 2067 TL’dir. Bu cezayı 15 gün içerisinde ödeyen araç sahipleri %25 ceza indiriminden faydalanarak 1550 TL olarak ödeyebilirler. Bu tarz cezaları ödememek ve çevreye zarar vermemek için periyodik bakımları yaptırmanız önemlidir.
 • Bu cezanın yanı sıra farklı cezalar da uygulanabilmektedir. Egzoz emisyon ölçümü yapılmayan bir araç trafiğe çıkmaya veya standartlara uygun değilse ve farklı bir şekilde emisyona sebep oluyorsa bu durumda araç sahipleri 4136 TL ceza alabilir. Araç muayeneden geçmiş ve onay veren kurum yetkili değilse bu kuruma da para cezası yaptırımı uygulanır.
 • Egzoz emisyon ölçümü muayenesi yaptırmazsanız karşılaşacağınız cezalar sizi üzebilir. Cezaya maruz kalmamak ve çevreye faydalı bir egzoza sahip olmak için düzenli periyotlarla aracınızın muayenesini yaptırın.

Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜVTÜRK’ ün çevreyi korumak amacıyla yayınladığı yönetmeliğe göre “Tüm motorlu taşıtlar için egzoz emisyon ölçümü zorunludur” ibaresi yer almaktadır. Yaptırmakla zorunlu olan araçlar yaptırmazsa araçlar ağır kusurlu olarak sayılmaktadır. Egzoz emisyon ölçümünden muaf olan araçlar nelerdir, sizler için listeleyelim.

 • Tarım ve orman traktörleri,
 • Motosiklet, elektrikli bisikletler ve mopedler
 • 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar,
 • Hibrit ve elektrikli araçlar,
 • Hidrojen yakılı araçlar,
 • Yolcu taşıma yapmayan römorklar,
 • Motor yapısı ve yakıt türü açısından egzoz gazı emisyon ölçüm işlemlerinden muaftır.

Bu ürün sınıflarında yer alan aracınız varsa, trafik kontrolünde ceza almazsınız.

Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatları

Aracınıza periyodik muayenesi yaptırmadan önce egzoz emisyon ölçümü yaptırmanız ve ücretleri ödemeniz gerekir. TÜVTÜRK muayene istasyonlarından yaptırabileceğiniz egzoz emisyon ölçümü fiyatları ne kadardır.

2021 yılı için egzoz emisyon ölçümü ücreti 90 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret, periyodik bakım ve muayene fiyatları dışında verilen bir ücrettir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontrolden kolaylıkla geçebilmeniz ve ek masraflardan kurtulmak için egzoz gazı emisyon ölçümü için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, diye baktığımızda;

 • Aracınızın egzoz sisteminde oluşan sorunlar giderilmeli ve sağlıklı çalışmalıdır, herhangi bir sorunda muayeneden aracınız geçemez ve sorunları giderip tekrar randevu almanız gerekir.
 • Aracın egzozunda tamirat işlemi veya değişim yapıldıysa ve ölçüm tarihi henüz gelmediyse bile ölçüm yaptırmanız gerekir, size verilen rapor trafik kontrolü sırasında geçerli olmayacaktır.
 • Ölçüm öncesinde, egzoz sistemi üzerinde bulunan delik, çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlıklı çalışması ve konvektörlü araçlarda bunların sağlam olması gerekir,
 • Egzoz gazı emisyon ölçümü sonrasında sizlere rapor verilir ve bu raporun aracınızda sürekli olarak bulundurmanız gerekir. Bu raporun geçerlilik süresini e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz.
 • Aracınızın periyodik muayenesi yapılmış olması, egzoz emisyon ölçümünden geçebilmesine olumlu yönde etkilemektedir.
 • Trafik kontrol noktalarından ceza almadan geçebilmek için aracınızın egzoz gazı emisyon ölçümü kontrolünü zamanında yaptırmanız gerekir.

Kaza anında veya aracınızla ilgili bir sorunu çözmek için kazayaptim.com ile servislere ve acentelere kolayca ulaşabilirsiniz. Türkiye genelinde anlaşmalı acenteler ve hasar servisleri ile 7/24 ulaşabilir ve hizmet alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir