araç hasar kaydı sorgulama

İkinci el araç alımı ve aracınıza sigorta yaptırmak istediğinizde aracınızın hasar kaydını çıkarmanız gerekir. Araç hasar kaydı sorgulama ikinci el araç alımında büyük kolaylık sağlar. Şahsi araçlar, toplu taşımaların zahmetinden kurtularak bir yere ucuz ve hızlı bir şekilde gitmenizi sağlar.

Araç alımlarından sonra kasko, sigorta işlemleri sırasında ekstra masraflarla karşılaşmamak için alacağınız aracın hasar kaydını çıkarmanız gerekir. Sıfır araçlarda hasar kaydı sorgulamasına gerek yoktur, kaza ve hasar bulunmadığı için sorgulamanız gerekmez. Araç hasar kaydı sorgulama işlemi için birkaç yöntem bulunmaktadır.

kazayaptim.com olarak araç hasar kaydı nasıl sorgulanır, yöntemleri nelerdir, detaylıca sizlere anlatalım.

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç hasar kaydı sorgulama işlemi için farklı yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerin ilk sırasında SMS ile araç hasar kaydı sorgulama yer almaktadır. 5664 uygulaması ile araç sahipleri ve yeni alıcılar, araç hasar, araç detayı ve değişenler hakkında bilgi sahibi olabilirler.

SMS ile araç hasar kaydı sorgulama sayesinde aracı bir kuruma ve işleme gerek kalmamaktadır. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ile anlaşmalı olarak kullanıma sunulan SMS yöntemi arabaların hasar geçmişleri, araç bilgileri ve değişen parçaları öğrenebilirler. Bu hatları kullanan araç sahipleri 5664’ SMS göndererek bu bilgileri görebilirler.

Hasar kaydını öğrenmek için araç plakasını 5664’e SMS göndermeniz gerekir.

Hasardan, kazadan veya eskimeden dolayı değişen parçaları PARCA aracın plakası ve hasar kaydının oluştuğu tarih ile 5664’e göndererek öğrenebilirsiniz.

Aracın marka modeli, plaka değişimlerini, tescilini, son sahiplik süresi, kasko süresi, çıkış tarihi ve kalan detayları için DETAY boşluk plaka yazıp 5664’e göndermeniz gerekir.

SMS ile hasar kaydı sorgulama yapmanızın ücreti 11 TL’dir.

E-Devlet ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Aracınızdaki hasarları öğrenmek için bir diğer yöntem ise e-Devlet sistemidir. E-Devlet ile araç hasar kaydı sorgulama için T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Sonrasında arama yerine Sigorta Bilgi ve Gözetim merkezi yazdığınızda hasar bilgileri sorgulama seçeneğine tıklamanız gerekir. Bu aşamada aracınızın plakasını girerek araç hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet üzerinden hasar kaydı sorgulama işleminde sadece kendi üzerinize kayıtlı araçların sorgulamasını yapabilirsiniz. Kimlik numarası ile giriş yapan kişinin üzerine kayıtlı araçlar sorgulanabilir, yeni alacağınız araç için sorgulamayı e-Devlet ile yapamazsınız.

Tramer ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması olarak karşımıza TRAMER ifadesi çıkmaktadır. Sigorta, kasko ve araçla ilgili işlemlerde TRAMER kavramı karşımıza çıkmaktadır. Tramer ile araç hasar kaydı sorgulama mümkündür. Tramer sistemi içerisinde bütün sigorta verileri ve bilgileri toplanır. Yeni araç alacağınız zaman veya kendi aracınızın kaza ve hasar kaydı sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Sigorta bilgileri ve hasar kayıtlarıyla ilgili detaylı bilgiyi Tramer sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi web sitesi üzerinden, 5664 SMS ve çağrı merkezi üzerinden hasar kaydı sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Sigortam360 ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Aracınızın sigorta işlemlerini ve sorgulamalarını Sigortam360 ile yapabilirsiniz. Aynı zamanda Sigortam360 ile araç hasar kaydı sorgulama yapmak da mümkün. Yeni bir araç almak istediğinizde veya kendi aracınızın sigorta ve kasko işlemleri için hasar kaydını sorgulamak isteyebilirsiniz. Kendi üzerinize araç bulunmasa bile almak istediğiniz aracın hasar kaydını Sigortam360 ile sorgulayabilirsiniz. Sigortam360 web sitesine giriş yaptıktan sonra plaka veya şaşi numarası ile sorgulama yapılabilir. Sigortam360’a kaydolduktan sonra sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminin yanı sıra aracınızın üzerinde yanlış hasar kaydı bulunuyorsa Sigorta360 üzerinden hasar bilgi düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.

Plakadan Sorgulama Yaparak Hangi Bilgilere Ulaşabilirim?

Aracınız ve yeni alacağınız araç için farklı yöntemlerle sorgulama yapabilirsiniz. Plakadan sorgulama yaparak hangi bilgilere ulaşabilirim, diye merak edebilirsiniz. Plakadan sorgulama yaparak araç hakkında bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Plaka üzerinden araç, sahip, ceza ve hasar sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir.

Plaka üzerinden araç sahibinin adı soyadına ulaşılabilir. Aracınıza başka bir araç çarparak hasar oluşturduğunda, gasp ve çalınma durumları plaka sorgusunda çıkmaktadır. Hasar sorgulamaları aracın plakası ile yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle gerçekleşmektedir.

Araç alırken özellikle, aracın üzerinde borç, haciz ve vergi borcu olup olmadığını plakadan sorgulatabilirsiniz. Araca ait ödenmesi gerekenleri araç satın almadan öğrenebilirsiniz.

Vize işlemleri için muayene durumları plaka üzerinden sorgulanabilmektedir. Araç sahipleri tarafından düzenli olarak ödenmesi gereken araç muayene durumları plaka sorgulama ile öğrenilmektedir. Aracın kimliğini oluşturan plaka sorgulama ile aracın geçmiş ve mevcut bütün bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Kazayaptim.com olarak bu içeriğimizde araç hasar kaydı sorgulama işlemleri, nerelerden yapılır sorgulama çeşitleri hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Türkiye genelinde acente ve hasar servisleri ile profesyonel bir hizmet alabilirsiniz. Kaza anında veya aracınızla ilgili ihtiyaç bir yardıma ihtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aracınızın durumlarını gerçek zamanlı olarak kazayaptim.com üzerinden çevrimiçi takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir