Araba gösterge panelindeki işaretler

Aracınızı düzenli bakıma soktuğunuzda, oluşabilecek ve mevcut hasarları, çalışmayan bölümleri tamir ettirebilirsiniz. Bu sayede kendiniz ve aracınız güvenli bir şekilde trafikte yerini alabilir. Aracınızda muayene dışında bir arıza fark ederseniz bunu kısa zamanda çözmeniz gerekir. Sorun küçük gözükse de aracınızın motorunda ciddi hasarlar oluşturabilir.

Araç gösterge panelinde bulunan işaretler aracınızın neresinde bir sorun olduğunu gösterir. Aracınızın hangi özelliğini kullandığınız ve ne gibi sorunların oluştuğunu erken bilmeniz için aracınızdaki göstergelerden faydalanabilirsiniz. Kazayaptim.com olarak araba gösterge panelindeki işaretlerin anlamları nelerdir, yakından inceleyelim.

Araba Gösterge Panelindeki İşaretler

Akü Şarj İkaz Işığı

Araba gösterge panelindeki akü arıza ışığıAracınız hareket halindeyken veya kontağı çevirdiğinizde akü ikaz ışığı kırmızı yanıyorsa akünüzde elektrik sorunu olduğu anlamına gelir. Akü ikaz ışığı, akü simgesi şekilde genellikle hız göstergesinin içerisinde yer alır. Bu ışığın yanması aküde bir sorun olduğunu ve aracınızın elektrik gücünü kaybetmeye başladığı anlamına gelmektedir.

Aküden kaynaklanabilecek en genel sorunlar şarj dinamosunun, kömürünün bitmiş olmasıdır. Genellikle oto elektrikçiler bu sorunları çözebilir, sorunu erken çözerseniz aküyü değiştirmek zorunda kalmazsınız. Aküde bir sorun olması aracın çalışmasını engellemektedir.

Motor Arızası Işığı

Araba gösterge panelindeki motor arızası ışığıAracınızın farklı sistemlerindeki arızalardan dolayı motor arızası ışığı yanmaktadır. Araç gösterge paneli içerisinde bulunan motor arızası ışığı sürekli olarak yanarsa motorunuzda ciddi bir sorun olduğu anlamına gelir. Sürekli ışık yanıyorsa aracınızı kesinlikle yetkili servise götürmeniz gerekir.

Motor arızası ışığı ikonundaki değişiklikler, araçtaki arıza hakkında bilgi verir. Araba çalıştığında, kısa süreli yandıktan sonra ışık sönüyorsa, aracınızda problem olduğu anlamına gelir. İçi boş olan sembol, motordaki arızayı, iç kısmında aşağı doğru ok bulunması, motor gücündeki azalmayı, içinde “stop” yazan sembol ise enjeksiyon hatası olduğu anlamına gelir.

Motor Yağı Basıncı Işığı

Araba gösterge panelindeki motor yağı basıncı ışığıMotor yağı basıncı ışığı yandığında aracınızda yağ seviyesinin azaldığı anlamına gelir. Eğer bu ikaz lambası yandığında, aracınızı durdurup, yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Motor yağı basıncı ışığı altında sensör yazısı da beliriyorsa, sensör arızalanmış veya bağlantısında bir sorun olabilir. Bunun için teknik servise aracınızı götürmeniz gerekir. Aynı zamanda aracınızın yağı vaktinden önce bitiyorsa tamire götürmeniz gerekir.

Öneri İçerik: Motorda Yağ Kaçağı Nasıl Önlenir?

ESC/ESP İkaz Işıkları

Araba gösterge panelindeki ECP ESP İkaz IşıklarıESC veya ESP farklı araç model ve markalarında farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Elektronik denge kontrolü veya programı anlamına gelen donanımsal bir sistemdir. ESC/ESP ikaz ışıkları yandığında aracınızın donanımsal bir hatası olduğu anlamına gelir.

Özellikle aracın savrulma veya kaza anlarından sonra bu ışık yanmaya başlar. Donanımsal bir hatayı çözmek için teknik servise götürmeniz gerekir. Donanımda herhangi bir sorun olması, aracın farklı noktalarında hata vermesine neden olur ve bunu önceden fark edemeyebilirsiniz.

Hava Yastığı Göstergesi

Araba gösterge panelindeki hava yastığı göstergesiTrafik kazalarında, hayati bir tehlike yaşamamak için aracınızın hava yastıklarının sağlıklı çalışması gerekir. Olası bir kaza durumunda hava yastıkları hayat kurtarır. Hava yastığı göstergesi yanması durumunda hava yastığında bir sorun olması anlamına gelir. Sorunu çözmek için yetkili servise götürmeniz gerekir. Bu ikaz ışığı, ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Aynı zamanda yeni araç almak için aracı kontrol ederken, bu gösterge yanıyorsa değişmesi için talep edebilirsiniz.

Egzoz-Emisyon IşığıAraba gösterge panelindeki egzoz emisyon ışığı

Egzoz emisyon ışığı yandığında, hava yakıt karışımının hatalı olduğu uyarısını veriyor demektir. Aracınız sorunsuz çalışıyorsa, sadece egzoz emisyon ışığı yanıyorsa ciddi bir sorun olmayabilir, sensör arızalı olabilir. Işığın yanması, bağlantısı çıkmış veya çatlamış olabilir veya vakum hortumundan da kaynaklanabilir. Egzoz Emisyon Işığı yandığında, rölanti dalgalanmaları yaşadığınızda ve araç fazla yakıt tüketmeye başladığında mutlaka kontrol edilmelidir.

Kızdırma Bujisi UyarısıAraba gösterge panelindeki Kızdırma Bujisi Uyarısı

Yakıt ve hava karışımını ateşleyen önemli bir parça olan bujilerde arza olabileceğini gösteren kızdırma bujisi uyarısı lambası yandığında, motor ideal sıcaklığa gelene kadar egzozdan beyaz duman çıkabilir.

Kızdırma bujisi, motor sıcaklığı çok düşük olduğunda, özellikle soğuk havalarda devreye giren bir ısıtma elemanıdır. Dizel yakıtın basınçlandırılmasında ve patlatılmasında kolaylaştırmak için silindirlerin içindeki sıcaklığı artırır.

Bu uyarı ışığının yanması, bujilerin ömrünü doldurduğu anlamına gelir. Bu durum tekrar ederse zamanla, kızdırma bujileri de ömrünü tüketir, teknik servise kısa zamanda götürmeniz gerekir.

Hararet UyarısıAraba gösterge panelindeki Kızdırma Hararet Uyarısı

Motor soğutma suyu motoru yeterince soğutamadığında motor aşırı ısınabilir. Aracınızın suyunu kontrol etmediğinizde, radyatörünüz aşırı ısınma yapar ve aracınız hararet yapar. Ayrıca sıcak motorun kapağını açmak daha büyük masraflara yol açabilir. Çünkü yüksek basınç ile su dışarı tahliye edilecek ve motorun daha kuru kalmasına, contayı yakmasına sebep olacaktır.

Aracınızın suyu bittiğinde, hararet yaptığında, hararet uyarısı gelir. Bu uyarıyı aldığınızda, aracınızı kenara çekip durdurmanız gerekir. Aracınızın motoru soğuduktan sonra suyunu kontrol etmeniz gerekir.

Kazayaptim.com olarak hazırladığımız bu içeriğimizde, araç gösterge panelindeki işaretlerin anlamları ile karşınızdaydık. Aracınızın ve kendinizin sağlığı için aracınızın bakımlarını ve tamirlerini düzenli olarak yaptırmanız gerekir.

Kazayaptim.com sayesinde kaza anında veya aracınızla ilgili ihtiyaç duyduğunuz desteği her an alabilirsiniz. Türkiye genelinde hasar servislerimizden 7/24 hizmet alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir